Vagnens tidtabell

Julklappsvagnens tidtabell

På kartan kan du se alla hållplatser och spårvägens vändslingor där Julklappsvagnen kommer att vara uppställd under en längre tid lördagen den 3:e december. Med tanke på storleken på Göteborgs spårvägsnät har vi tyvärr inte möjlighet att köra till alla spårvagnshållplatser i staden. Därför koncentrerar vi oss mer på de centrala stadsdelarna, och vi är oerhört tacksamma om du som bor i mindre centrala delar av staden har möjlighet att resa till en av hållplatserna vi stannar vid.

Nyhet för i år är att det blir två Julklappsvagnar: den ena står hela tiden på Drottningtorget, vid Centralstationen (hållplatsläge E), den andra åker runt i Göteborg och samlar in gåvor på hållplatserna.

 

Under kartan hittar du alla hållplatser som Julklappsvagnen stannar på under dagen, först i turordning, sedan i alfabetisk ordning.

 

Ingen av hållplatserna passar dig, men du vill ändå kunna lämna din present till de behövande? Det kan du göra på Stadsmissionens julklappsinsamling på Drottninggatan 33, gärna så tidigt som möjligt, men senast fredagen den 23:e december.

Klicka på knappen för att se öppettiderna! (öppnas i ny flik)

Nedan hittar du alla Julklappsvagnens hållplatser organiserade på två olika sätt.

Vänligen observera att tidtabellen är ungefärlig och det kan förekomma avvikelser beroende på trafiksituationen.

 

De grönmarkerade tidpunkterna vid vissa hållplatser betyder att Göteborgs Stadsmission under den angivna tiden har volontärer på plats som samlar in gåvor innan själva Julklappsvagnen kör förbi hållplatsen. Hinner du inte vänta på vagnen är det här ett bra alternativ för dig att skicka dina gåvor med volontärerna, som har Stadsmissionens blå jacka på sig.

 

De rödmarkerade hållplatserna och tidpunkterna visar att vagnen står kvar på just den hållplatsen c:a 10-15 minuter. Där hinner du i lugn och ro lämna över dina gåvor till insamlingen ombord på vagnen.

 

De svarta siffrorna visar när Julklappsvagnen tidigast passerar just den hållplatsen. Beroende på trafiksituationen kan den eventuellt vara upp till c:a 10 minuter sen. Om du står på hållplatsen och vagnen inte dyker upp kan du ringa direkt till vår volontär ombord som kan berätta för dig var vagnen är, och när den dyker upp.

Telefonnumret till vagnen är: 0720 05 07 01 (OBS, den fungerar endast den 3:e december mellan kl 11:00 och 15:00!)

 

Vänligen observera att vagnen inte kan stå kvar på de svartmarkerade hållplatserna längre än endast några sekunder innan den måste köra vidare för att inte störa spårvagnstrafiken!

Hållplatserna där Julklappsvagnen står uppställd en stund i väntan på gåvor (i tidsordning):

  • Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:00-15:00
  • Majorna sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:20-11:40
  • Lana, vändslinga (läge D) – 12:20-12:35
  • Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:00-13:10
  • Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 13:35-13:45
  • Sankt Sigfrids Plan, vändslinga – 14:10-14:25

 

Hållplatserna där det står Stadsmissionens volontärer och samlar in gåvor:

  • Järntorget, läge A – 10:30-11:07 (Julklappsvagnen passerar: 11:07 /läge A och 14:50 /läge C)
  • Kapellplatsen, läge A – 11:15-11:59 (Julklappsvagnen passerar: 11:59 /läge A)
  • Valand, läge A – 11:00-12:07 (Julklappsvagnen passerar: 12:07 /läge A, 13:58 /läge D och 14:33 /läge B)
  • Korsvägen, läge E – 12:00-12:42 (Julklappsvagnen passerar: 12:11 /läge A, 12:42 /läge E, 14:01 /läge D & 14:28 /läge C)
  • Kungsportsplatsen, läge B – 13:00-13:56 (Julklappsvagnen passerar: 13:56 /läge B)
  • Linnéplatsen, vändslinga (läge C) – 14:00-14:45 (Julklappsvagnen passerar: 14:45 /läge C)

Lista över alla hållplatser i den ordningen vagnen kör förbi dem:

 

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:00-15:00

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:00

Brunnsparken, läge C – 11:02

Stenpiren, läge B – 11:05

Järntorget, läge A – 10:30-11:07 (11:07)

Masthuggstorget, läge B – 11:08

Stigbergstorget, läge B – 11:10

Kaptensgatan, läge B – 11:11

Chapmans Torg, läge B – 11:13

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 11:15

Vagnhallen Majorna, läge B – 11:16

Majorna, sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:20-11:40

Ostindiegatan, läge B – 11:41

Mariaplan, läge A – 11:43

Godhemsgatan, läge B – 11:44

Klintens Väg, läge B – 11:45

Högsbogatan, läge B – 11:46

Bokekullsgatan, läge B – 11:47

Marklandsgatan, läge A – 11:49

Botaniska Trädgården, läge A – 11:51

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 11:54

Medicinaregatan, läge A – 11:55

Wavrinskys Plats, läge C – 11:56

Chalmers, läge A – 11:57

Kapellplatsen, läge A – 11:15-11:59 (11:59)

Vasaplatsen, läge A – 12:06

Valand, läge A – 11:00-12:07 (12:07)

Berzeliigatan, läge B – 12:10

Korsvägen, läge A – 12:11

Getebergsäng, läge B – 12:13

Almedal, läge B – 12:14

Elisedal, läge B – 12:15

Varbergsgatan, läge B – 12:17

Lana, vändslinga (läge D) – 12:20-12:35

Varbergsgatan, läge A – 12:36

Elisedal, läge A – 12:37

Almedal, läge A – 12:38

Getebergsäng, läge A – 12:40

Korsvägen, läge E – 12:00-12:42 (12:42)

Scandinavium, läge A – 12:43

Ullevi Södra, läge A – 12:45

Ullevi Norra, läge B – 12:46

Svingeln, läge B – 12:47

Olskrokstorget, läge B – 12:50

Redbergsplatsen, läge A – 12:51

Stockholmsgatan, läge B – 12:52

Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:00-13:10

Stockholmsgatan, läge A – 13:11

Redbergsplatsen, läge B – 13:13

Olskrokstorget, läge A – 13:15

Svingeln, läge A – 13:17

Ullevi Norra, läge A – 13:18

Centralstationen, Drottningtorget, läge D – 13:21

Nordstan, läge B – 13:23

Frihamnen, läge B – 13:26

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 13:27

Vågmästareplatsen, läge B – 13:28

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 13:35-13:45

Vågmästareplatsen, läge A – 13:47

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 13:48

Frihamnen, läge A – 13:49

Lilla Bommen, läge A – 13:53

Brunnsparken, läge A – 13:54

Kungsportsplatsen, läge B – 13:00-13:56 (13:56)

Valand, läge D – 13:58

Berzeliigatan, läge B – 14:00

Korsvägen, läge D – 14:01

Liseberg, läge B – 14:02

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga (läge C) – 14:10-14:25

Liseberg, läge A – 14:27

Korsvägen, läge C – 14:28

Berzeliigatan, läge A – 14:29

Valand, läge B – 14:33

Vasaplatsen, läge B – 14:34

Vasa Viktoriagatan, läge B – 14:35

Handelshögskolan, läge B – 14:37

Brunnsgatan, läge B – 14:38

Seminariegatan, läge B – 14:39

Olivedalsgatan, läge D – 14:40

Linnéplatsen, vändslinga (läge C) – 14:00-14:45 (14:45)

Olivedalsgatan, läge A – 14:46

Prinsgatan, läge A – 14:48

Järntorget, läge C – 14:50

Hagakyrkan, läge A – 14:52

Grönsakstorget, läge C – 14:54

Domkyrkan, läge A – 14:55

Brunnsparken, läge D – 14:57

Centralstationen, Drottningtorget, läge E, ankomst: 14:59

 

 

Julklappsvagnens hållplatser i alfabetisk ordning:

 

 

Almedal, läge A – 12:38

Almedal, läge B – 12:14

Berzeliigatan, läge A – 14:29

Berzeliigatan, läge B – 12:10

Berzeliigatan, läge B – 14:00

Bokekullsgatan, läge B – 11:47

Botaniska Trädgården, läge A – 11:51

Brunnsgatan, läge B – 14:38

Brunnsparken, läge A – 13:54

Brunnsparken, läge C – 11:02

Brunnsparken, läge D – 14:57

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:00-15:00

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:00

Centralstationen, Drottningtorget, läge D – 13:21

Centralstationen, Drottningtorget, läge E, ankomst: 14:59

Chalmers, läge A – 11:57

Chapmans Torg, läge B – 11:13

Domkyrkan, läge A – 14:55

Elisedal, läge A – 12:37

Elisedal, läge B – 12:15

Frihamnen, läge A – 13:49

Frihamnen, läge B – 13:26

Getebergsäng, läge A – 12:40

Getebergsäng, läge B – 12:13

Godhemsgatan, läge B – 11:44

Grönsakstorget, läge C – 14:54

Hagakyrkan, läge A – 14:52

Handelshögskolan, läge B – 14:37

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 13:48

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 13:27

Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:00-13:10

Högsbogatan, läge B – 11:46

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 11:15

Järntorget, läge A – 10:30-11:07 (11:07)

Järntorget, läge C – 14:50

Kapellplatsen, läge A – 11:15-11:59 (11:59)

Kaptensgatan, läge B – 11:11

Klintens Väg, läge B – 11:45

Korsvägen, läge A – 12:11

Korsvägen, läge C – 14:28

Korsvägen, läge D – 14:01

Korsvägen, läge E – 12:00-12:42 (12:42)

Kungsportsplatsen, läge B – 13:00-13:56 (13:56)

Lana, vändslinga (läge D) – 12:20-12:35

Lilla Bommen, läge A – 13:53

Linnéplatsen, vändslinga (läge C) – 14:00-14:45 (14:45)

Liseberg, läge A – 14:27

Liseberg, läge B – 14:02

Majorna, sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:20-11:40

Mariaplan, läge A – 11:43

Marklandsgatan, läge A – 11:49

Masthuggstorget, läge B – 11:08

Medicinaregatan, läge A – 11:55

Nordstan, läge B – 13:23

Olivedalsgatan, läge A – 14:46

Olivedalsgatan, läge D – 14:40

Olskrokstorget, läge A – 13:15

Olskrokstorget, läge B – 12:50

Ostindiegatan, läge B – 11:41

Prinsgatan, läge A – 14:48

Redbergsplatsen, läge A – 12:51

Redbergsplatsen, läge B – 13:13

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 11:54

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga (läge C) – 14:10-14:25

Scandinavium, läge A – 12:43

Seminariegatan, läge B – 14:39

Stenpiren, läge B – 11:05

Stigbergstorget, läge B – 11:10

Stockholmsgatan, läge A – 13:11

Stockholmsgatan, läge B – 12:52

Svingeln, läge A – 13:17

Svingeln, läge B – 12:47

Ullevi Norra, läge A – 13:18

Ullevi Norra, läge B – 12:46

Ullevi Södra, läge A – 12:45

Vagnhallen Majorna, läge B – 11:16

Valand, läge A – 11:00-12:07 (12:07)

Valand, läge B – 14:33

Valand, läge D – 13:58

Varbergsgatan, läge A – 12:36

Varbergsgatan, läge B – 12:17

Vasa Viktoriagatan, läge B – 14:35

Vasaplatsen, läge A – 12:06

Vasaplatsen, läge B – 14:34

Wavrinskys Plats, läge C – 11:56

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 13:35-13:45

Vågmästareplatsen, läge A – 13:47

Vågmästareplatsen, läge B – 13:28

 

Ring vagnen: 0720 05 07 01

(endast den 2:a december, mellan kl. 11:30 och 15:00!)

Har du frågor?

Maila oss!

info@julklappsvagnen.se