Julklappsvagnens tidtabell - archiv - 2015

Julklappsvagnens tidtabell

På kartan kan du se alla hållplatser och spårvägens vändslingor där Julklappsvagnen kommer att vara uppställd under en längre tid lördagen den 5:e december. Med tanke på storleken på Göteborgs spårvägsnät har vi tyvärr inte möjlighet att köra till alla spårvagnshållplatser i staden. Därför koncentrerar vi oss mer på de centrala stadsdelarna, och vi är oerhört tacksamma om du som bor i mindre centrala delar av staden har möjlighet att resa till en av hållplatserna vi stannar vid.

 

Under kartan hittar du alla hållplatser som Julklappsvagnen stannar på under dagen, först i turordning, sedan i alfabetisk ordning.

Ingen av hållplatserna passar dig, men du vill ändå kunna lämna din present till de behövande? Det kan du göra på Stadsmissionens julklappsinsamling på Drottninggatan 33, ända fram till den 9:e december.

Klicka på knappen för att se öppettiderna! (öppnas i ny flik)

Nedan hittar du alla Julklappsvagnens hållplatser organiserade på två olika sätt.

Vänligen observera att tidtabellen är ungefärlig och det kan förekomma avvikelser beroende på trafiksituationen.

 

De grönmarkerade tidpunkterna vid vissa hållplatser betyder att Göteborgs Stadsmission under den markerade tiden har volontärer på plats som samlar in gåvor innan själva Julklappsvagnen kör förbi hållplatsen. Hinner du inte vänta på vagnen är det här ett bra alternativ för dig att skicka dina gåvor med volontärerna, som har Stadsmissionens blå jacka på sig.

 

De rödmarkerade hållplatserna och tidpunkterna visar att vagnen står kvar på just den hållplatsen c:a 15 minuter. Där hinner du i lugn och ro lämna över dina gåvor till insamlingen ombord på vagnen.

 

De svarta siffrorna visar när vagnen tidigast passerar just den hållplatsen. Beroende på trafiksituationen kan vagnen eventuellt vara upp till c:a 10 minuter sen. Om du står på hållplatsen och vagnen inte dyker upp kan du ringa till vagnen och vår volontär ombord som kan berätta för dig var vagnen är, och när den dyker upp.

Telefonnumret till vagnen är: 0720 05 07 01 (OBS, den fungerar endast den 3:e december mellan kl 11:00 och 15:00)

 

Vänligen observera att vagnen inte kan stå kvar på de svartmarkerade hållplatserna längre än endast några sekunder innan den måste köra vidare för att inte störa spårvagnstrafiken!

Hållplatserna där Julklappsvagnen står uppställd en stund i väntan på gåvor (i tidsordning):

  • Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 12:00-12:15
  • Majorna sidospår – 12:35-12:50
  • Sankt Sigfrids Plan, vändslinga – 13:35-13:50
  • Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 14:15-14:30
  • Härlanda, vändslinga – 14:55-15:10
  • Linnéplatsen, vändslinga (läge C) – 15:40-15:55
  • Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 16:10-16:30

 

Hållplatserna där det står Stadsmissionens volontärer och samlar in gåvor:

  • Järntorget läge A – 11:45-12:22 (Julklappsvagnen passerar: 12:22)
  • Kapellplatsen, läge A – 12:30-13:09 (Julklappsvagnen passerar: 13:09)
  • Valand, läge A – 12:30-13:57 (Julklappsvagnen passerar: 13:12 och 13:57)
  • Kungsportsplatsen, läge A – 12:30-13:59 (Julklappsvagnen passerar: 13:14 och 13:59)
  • Korsvägen, läge C – 13:15-13:53 (Julklappsvagnen passerar: 13:53)

Lista över alla hållplatser i den ordningen vagnen kör förbi dem:

 

 

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) 12:00-12:15

Brunnsparken, läge C – 12:17

Stenpiren, läge B – 12:20

Järntorget läge A – 11:45-12:22 (12:22)

Masthuggstorget, läge B – 12:23

Stigbergstorget, läge B – 12:25

Kaptensgatan, läge B – 12:26

Chapmans Torg, läge B – 12:28

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 12:30

Vagnhallen Majorna, läge B – 12:31

Majorna sidospår 12:35-12:50

Ostindiegatan, läge B – 12:51

Mariaplan, läge A – 12:53

Godhemsgatan, läge B – 12:54

Klintens Väg, läge B – 12:55

Högsbogatan, läge B – 12:56

Bokekullsgatan, läge B – 12:57

Marklandsgatan, läge A – 12:59

Botaniska Trädgården, läge A – 13:01

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 13:04

Medicinaregatan, läge A – 13:05

Wavrinskys Plats, läge C – 13:06

Chalmers, läge A – 13:07

Kapellplatsen, läge A – 12:30-13:09 (13:09)

Vasaplatsen, läge A – 13:11

Valand, läge A – 12:30-13:57 (13:12)

Kungsportsplatsen, läge A – 12:30-13:59 (13:14)

Brunnsparken, läge F – 13:16

Centralstationen, Drottningtorget, läge A – 13:18

Ullevi Södra, läge B – 13:21

Scandinavium, läge B – 13:22

Liseberg, läge B – 13:24

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga 13:35-13:50

Liseberg, läge A – 13:52

Korsvägen, läge C – 13:15-13:53 (13:53)

Berzeliigatan, läge A – 13:54

Valand, läge C – 12:30-13:57 (13:57)

Kungsportsplatsen, läge A – 12:30-13:59 (13:59)

Brunnsparken, läge B – 14:01

Lilla Bommen, läge B – 14:02

Frihamnen, läge B – 14:05

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 14:06

Vågmästareplatsen, läge B – 14:07

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) 14:15-14:30

Vågmästareplatsen, läge A – 14:32

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 14:33

Frihamnen, läge A – 14:34

Nordstan, läge A – 14:38

Centralstationen, Drottningtorget, läge B – 14:40

Ullevi Norra, läge B – 14:43

Svingeln, läge B – 14:44

Olskrokstorget, läge B – 14:47

Redbergsplatsen, läge A – 14:48

Stockholmsgatan, läge B – 14:49

Härlanda, vändslinga 14:55-15:10

Stockholmsgatan, läge A – 15:11

Redbergsplatsen, läge B – 15:13

Olskrokstorget, läge A – 15:15

Svingeln, läge A – 15:17

Ullevi Norra, läge A – 15:18

Centralstationen, Drottningtorget, läge D – 15:21

Brunnsparken, läge C – 15:23

Domkyrkan, läge B – 15:25

Grönsakstorget, läge D – 15:26

Hagakyrkan, läge B – 15:28

Järntorget, läge D – 15:30

Prinsgatan, läge B – 15:31

Olivedalsgatan, läge B – 15:33

Linnéplatsen, vändslinga (läge C) 15:40-15:55

Olivedalsgatan, läge A – 15:56

Seminariegatan, läge A – 15:57

Brunnsgatan, läge A – 15:58

Handelshögskolan, läge A – 15:59

Vasa Viktoriagatan, läge A – 16:01

Vasaplatsen, läge C – 16:02

Grönsakstorget, läge A – 16:04

Domkyrkan, läge A – 16:05

Brunnsparken, läge D – 16:07

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) 16:10-16:30

 

 

Julklappsvagnens hållplatser i alfabetisk ordning:

 

 

 

Berzeliigatan, läge A – 13:54

Bokekullsgatan, läge B – 12:57

Botaniska Trädgården, läge A – 13:01

Brunnsgatan, läge A – 15:58

Brunnsparken, läge B – 14:01

Brunnsparken, läge C – 12:17

Brunnsparken, läge C – 15:23

Brunnsparken, läge D – 16:07

Brunnsparken, läge F – 13:16

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) 16:10-16:30

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) 12:00-12:15

Centralstationen, Drottningtorget, läge A – 13:18

Centralstationen, Drottningtorget, läge B – 14:40

Centralstationen, Drottningtorget, läge D – 15:21

Chalmers, läge A – 13:07

Chapmans Torg, läge B – 12:28

Domkyrkan, läge A – 16:05

Domkyrkan, läge B – 15:25

Frihamnen, läge A – 14:34

Frihamnen, läge B – 14:05

Godhemsgatan, läge B – 12:54

Grönsakstorget, läge A – 16:04

Grönsakstorget, läge D – 15:26

Hagakyrkan, läge B – 15:28

Handelshögskolan, läge A – 15:59

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 14:33

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 14:06

Härlanda, vändslinga 14:55-15:10

Högsbogatan, läge B – 12:56

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 12:30

Järntorget läge A – 11:45-12:22 (12:22)

Järntorget, läge D – 15:30

Kapellplatsen, läge A – 12:30-13:09 (13:09)

Kaptensgatan, läge B – 12:26

Klintens Väg, läge B – 12:55

Korsvägen, läge C – 13:15-13:53 (13:53)

Kungsportsplatsen, läge A – 12:30-13:59 (13:14)

Kungsportsplatsen, läge A – 12:30-13:59 (13:59)

Lilla Bommen, läge B – 14:02

Linnéplatsen, vändslinga (läge C) 15:40-15:55

Liseberg, läge A – 13:52

Liseberg, läge B – 13:24

Majorna sidospår 12:35-12:50

Mariaplan, läge A – 12:53

Marklandsgatan, läge A – 12:59

Masthuggstorget, läge B – 12:23

Medicinaregatan, läge A – 13:05

Nordstan, läge A – 14:38

Olivedalsgatan, läge A – 15:56

Olivedalsgatan, läge B – 15:33

Olskrokstorget, läge A – 15:15

Olskrokstorget, läge B – 14:47

Ostindiegatan, läge B – 12:51

Prinsgatan, läge B – 15:31

Redbergsplatsen, läge A – 14:48

Redbergsplatsen, läge B – 15:13

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 13:04

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga 13:35-13:50

Scandinavium, läge B – 13:22

Seminariegatan, läge A – 15:57

Stenpiren, läge B – 12:20

Stigbergstorget, läge B – 12:25

Stockholmsgatan, läge A – 15:11

Stockholmsgatan, läge B – 14:49

Svingeln, läge A – 15:17

Svingeln, läge B – 14:44

Ullevi Norra, läge A – 15:18

Ullevi Norra, läge B – 14:43

Ullevi Södra, läge B – 13:21

Vagnhallen Majorna, läge B – 12:31

Valand, läge A – 12:30-13:57 (13:12)

Valand, läge C – 12:30-13:57 (13:57)

Vasa Viktoriagatan, läge A – 16:01

Vasaplatsen, läge A – 13:11

Vasaplatsen, läge C – 16:02

Wavrinskys Plats, läge C – 13:06

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) 14:15-14:30

Vågmästareplatsen, läge A – 14:32

Vågmästareplatsen, läge B – 14:07

 

 

Har du frågor?

Maila oss!

info@julklappsvagnen.se

Ring vagnen: 0720 05 07 01

(endast den 3:e december, mellan kl. 11:00 och 15:00!)

Bakgrundsfärg: #292929

 

 

Karta:

Typsnitt:

Source Sans Pro Semibold

Hällplatsnamn: strl 13

Markerade hpl-namn: strl 14

Linstan under: strl 15 + 13