Julklappsvagnens tidtabell

På kartan kan du se alla hållplatser och spårvägens vändslingor där Julklappsvagnen kommer att vara uppställd under en längre tid lördagen den 2:a december. Med tanke på storleken på Göteborgs spårvägsnät har vi tyvärr inte möjlighet att köra till alla spårvagnshållplatser i staden. Därför koncentrerar vi oss mer på de centrala stadsdelarna, och vi är oerhört tacksamma om du som bor i mindre centrala delar av staden har möjlighet att resa till en av hållplatserna vi stannar vid.

Efter förra årets succé kör vi två Julklappsvagnar i år igen: den ena står hela tiden på Drottningtorget, vid Centralstationen (hållplatsläge E), den andra åker runt i Göteborg och samlar in gåvor på hållplatserna.

 

Under kartan hittar du alla hållplatser som Julklappsvagnen stannar på under dagen, först i turordning, sedan i alfabetisk ordning.

 

Ingen av hållplatserna passar dig, men du vill ändå kunna lämna din present till de behövande? Det kan du göra på Stadsmissionens julklappsinsamling på Drottninggatan 33, gärna så tidigt som möjligt, men helst före tisdagen den 12:e december, så vi hinner att dela ut gåvorna före Jul.

Klicka på knappen för att se öppettiderna! (öppnas i ny flik)

Du kan även möta upp Julklappsbåten i Göteborgs södra skärgård lördagen den 9:e december.

Klicka här för att se Julklappsbåtens tidtabell! (öppnas i ny flik)

Nedan hittar du alla Julklappsvagnens hållplatser organiserade på två olika sätt.

Vänligen observera att tidtabellen är ungefärlig och det kan förekomma avvikelser beroende på trafiksituationen.

 

De grönmarkerade tidpunkterna vid vissa hållplatser betyder att Göteborgs Stadsmission under den angivna tiden har volontärer på plats som samlar in gåvor innan själva Julklappsvagnen kör förbi hållplatsen. Hinner du inte vänta på vagnen är det här ett bra alternativ för dig att skicka dina gåvor med volontärerna, som har Stadsmissionens blå jacka på sig.

 

De rödmarkerade hållplatserna och tidpunkterna visar att vagnen står kvar på just den hållplatsen c:a 15-20 minuter. Där hinner du i lugn och ro lämna över dina gåvor till insamlingen ombord på vagnen.

 

De lila tidpunkterna visar att Stadsmissionens volontärer finns på plats, och det bjuds på fika i samband med Julklappsvagnens besök på hållplatsen. Se nedan för tiderna och vad som händer just på din hållplats!

 

De svarta siffrorna visar när Julklappsvagnen tidigast passerar just den hållplatsen. Beroende på trafiksituationen kan den eventuellt vara upp till c:a 10 minuter sen. Om du står på hållplatsen och vagnen inte dyker upp kan du ringa direkt till vår volontär ombord som kan berätta för dig var vagnen är, och ungefär när den dyker upp.

Telefonnumret till vagnen är: 0720 05 07 01 (OBS, den fungerar endast den 2:a december mellan kl 11:30 och 15:00!)

 

Vänligen observera att vagnen inte kan stå kvar på de svartmarkerade hållplatserna längre än endast några sekunder innan den måste köra vidare för att inte störa spårvagnstrafiken!

Hållplatserna där Julklappsvagnen står uppställd en stund i väntan på gåvor (i tidsordning), och aktiviteterna på platsen:

  • Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:30-15:00

Under hela tiden bjuder Göteborg Energi på fika för att värma Göteborgarna. Den sjungande julgranen kommer att uppträda kl. 12:30, 13:30 och 14:30

  • Majorna sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:50-12:10

Här bjuder Kafé Marmelad på kaffe och pepparkakor

kl. 11:30-12:30

  • Sankt Sigfrids Plan, vändslinga – 12:50-13:05

Odinkören kommer att uppträda och Örgryteföreningen bjuder på glögg och pepparkakor kl. 12:30-13:30

  • Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:25-13:40

Härlandakören uppträder här, och ICA Munkebäck bjuder på fika kl. 13:00-14:00

  • Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 14:20-14:35

En kör från Svenska Kyrkan kommer att sjunga, och det bjuds på fika kl. 13:30-14:35

Hållplatserna där det står Stadsmissionens volontärer och samlar in gåvor:

  • Järntorget, läge A – 11:00-11:37

(Julklappsvagnen passerar: 11:37)

 

  • Valand, läge A – 11:30-12:37

(Julklappsvagnen passerar: 12:37)

Här bjuder Evas Paley alla generösa människor på kaffe och lussebulle kl. 11:30-12:37

  • Korsvägen, läge D – 12:00-12:41

(Julklappsvagnen passerar: 12:41)

 

Lista över alla hållplatser i den ordningen vagnen kör förbi dem:

 

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:30-15:00

Brunnsparken, läge C – 11:32

Stenpiren, läge B – 11:35

Järntorget, läge A – 11:00-11:37 (11:37)

Masthuggstorget, läge B – 11:38

Stigbergstorget, läge B – 11:40

Kaptensgatan, läge B – 11:41

Chapmans Torg, läge B – 11:43

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 11:45

Vagnhallen Majorna, läge B – 11:46

Majorna, sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:50-12:10

Ostindiegatan, läge B – 12:11

Mariaplan, läge A – 12:13

Godhemsgatan, läge B – 12:14

Klintens Väg, läge B – 12:15

Högsbogatan, läge B – 12:16

Bokekullsgatan, läge B – 12:17

Marklandsgatan, läge A – 12:19

Botaniska Trädgården, läge A – 12:21

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 12:24

Medicinaregatan, läge A – 12:25

Wavrinskys Plats, läge C – 12:26

Chalmers, läge A – 12:27

Kapellplatsen, läge A – 12:29

Vasaplatsen, läge A – 12:36

Valand, läge A – 11:30-12:37 (12:37)

Berzeliigatan, läge B – 12:40

Korsvägen, läge D – 12:00-12:41 (12:41)

Liseberg, läge B – 12:42

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga (läge C) – 12:50-13:05

Liseberg, läge A – 13:07

Scandinavium, läge A – 13:09

Ullevi Södra, läge A – 13:11

Ullevi Norra, läge B – 13:12

Svingeln, läge B – 13:13

Olskrokstorget, läge B – 13:16

Redbergsplatsen, läge A – 13:17

Stockholmsgatan, läge B – 13:18

Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:25-13:40

Stockholmsgatan, läge A – 13:41

Redbergsplatsen, läge B – 13:43

Olskrokstorget, läge A – 13:45

Svingeln, läge A – 13:47

Ullevi Norra, läge A – 13:48

Centralstationen, Drottningtorget, läge E – 14:08

Nordstan, läge B – 14:10

Frihamnen, läge B – 14:13

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 14:14

Vågmästareplatsen, läge B – 14:15

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 14:20-14:35

Vågmästareplatsen, läge A – 14:37

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 14:38

Frihamnen, läge A – 14:39

Nordstan, läge A – 14:43

Centralstationen, Drottningtorget, läge E (ankomst) – 14:44

 

Julklappsvagnens hållplatser i alfabetisk ordning:

 

 

Berzeliigatan, läge B – 12:40

Bokekullsgatan, läge B – 12:17

Botaniska Trädgården, läge A – 12:21

Brunnsparken, läge C – 11:32

Centralstationen, Drottningtorget (läge E) – 11:30-15:00

Centralstationen, Drottningtorget, läge E – 14:08

Centralstationen, Drottningtorget, läge E (ankomst) – 14:44

Chalmers, läge A – 12:27

Chapmans Torg, läge B – 11:43

Frihamnen, läge A – 14:39

Frihamnen, läge B – 14:13

Godhemsgatan, läge B – 12:14

Hjalmar Brantingsplatsen, läge A – 14:38

Hjalmar Brantingsplatsen, läge B – 14:14

Härlanda, vändslinga (läge C) – 13:25-13:40

Högsbogatan, läge B – 12:16

Jaegerdorffsplatsen, läge B – 11:45

Järntorget, läge A – 11:00-11:37 (11:37)

Kapellplatsen, läge A – 12:29

Kaptensgatan, läge B – 11:41

Klintens Väg, läge B – 12:15

Korsvägen, läge D – 12:00-12:41 (12:41)

Liseberg, läge A – 13:07

Liseberg, läge B – 12:42

Majorna, sidospår (Älvsborgsgatan) – 11:50-12:10

Mariaplan, läge A – 12:13

Marklandsgatan, läge A – 12:19

Masthuggstorget, läge B – 11:38

Medicinaregatan, läge A – 12:25

Nordstan, läge B – 14:10

Nordstan, läge A – 14:43

Olskrokstorget, läge A – 13:45

Olskrokstorget, läge B – 13:16

Ostindiegatan, läge B – 12:11

Redbergsplatsen, läge A – 13:17

Redbergsplatsen, läge B – 13:43

Sahlgrenska Huvudentré, läge A – 12:24

Sankt Sigfrids Plan, vändslinga (läge C) – 12:50-13:05

Scandinavium, läge A – 13:09

Stenpiren, läge B – 11:35

Stigbergstorget, läge B – 11:40

Stockholmsgatan, läge A – 13:41

Stockholmsgatan, läge B – 13:18

Svingeln, läge A – 13:47

Svingeln, läge B – 13:13

Ullevi Norra, läge A – 13:48

Ullevi Norra, läge B – 13:12

Ullevi Södra, läge A – 13:11

Vagnhallen Majorna, läge B – 11:46

Valand, läge A – 11:30-12:37 (12:37)

Vasaplatsen, läge A – 12:36

Wavrinskys Plats, läge C – 12:26

Wieselgrensplatsen, vändslinga (läge C) – 14:20-14:35

Vågmästareplatsen, läge A – 14:37

Vågmästareplatsen, läge B – 14:15

 

Har du frågor?

Maila oss!

info@julklappsvagnen.se

Ring vagnen (ej SMS):

0720 05 07 01

(endast den 2:a december, mellan kl. 11:30 och 15:00!)